Fotograaf: Joosep Martinson

Esmaspäeval saavad Londoni olümpiapargi veekeskuses alguse Euroopa pikaraja meistrivõistlused ujumises. Eestit esindab rekordiliselt suur, 24-liikmeline sportlasdelegatsioon. Ujumisliidu peatreener Riho Aljand jagas vahetult enne Londonisse sõitu ja vähem kui kolm kuud enne Rio Olümpiamänge mõtteid ootustest ja Eesti ujumisest laiemalt.

Kui paljudele Euroopa tippudele on algavad meistrivõistlused eelproov enne suviseid olümpiamänge, siis meie ässad veel olümpiapileteid välja teeninud ei ole. Lootus A-norm täita ja Brasiiliasse sõita on siiski päris mitmel Londonis starti mineval  ujujal.

Riho Aljandi sõnul on tänavuse koondise tase ühtlane, selgeid tippe hetkel välja ei joonistu. “Sisemine konkurents on koondises viimaste aastatega kasvanud. Näiteks lühikestel selili- ja kroolidistantsidel ei pääsenud isegi kõik EM-i normitäitjad võistlustele peale. See paneb rohkem pingutama, et olla väljavalitute seas,” tõdes Aljand.

Konkurentsi on kasvatanud ka koondisega liitunud kaks väliseestlast. Kolmel alal lähevad EM-il starti nii Kanada taustaga Osvald Nitski kui ka Venemaa taustaga Alina Kendzior. “Nitski otseselt teiste koondislaste kohti ei ohusta, kuna tema ujub pikemaid ja raskemaid distantse, mis meie meestel traditsiooniliselt kavas ei ole. Küll aga on Kendziori tulek pannud nii mõnegi koondisesse kuuluva naise rohkem pingutama, sest tema resultaadid on mitme meie varasema esinumbri tulemustest kõvemad,” selgitas Aljand.

EM-iga seotud ootustest rääkides jääb Aljand siiski tagasihoidlikuks: “Kogu koondise ettevalmistus on sujunud plaanipäraselt. Siiski on täna vara rääkida finaalikohtadest või medalitest – esimene eesmärk on eelujumistest läbi minna”. Oma märgi on koondisele jätnud ka tippujumist räsinud põlvkondade vahetus. “Naistel on see vahetus juba toimunud. Kui paar aastat tagasi ei paistnud tulevik kuigi paljulubav, siis nüüd näen vähemalt kolme-nelja neiu näol potentsiaali areneda Euroopa tipptasemele. Meestel hakkab põlvkondade vahetus alles kätte jõudma,” rääkis Aljand.

Kellel koondislastest õnnestub EM-il kõige suurem kala veest välja tõmmata, ei soostunud peatreener samuti ennustama. Jälgida tasub tema sõnul kõiki meie esinumbreid, meestest kindlasti Martin Liivamägi, Martti Aljandit, Ralf Tribuntsovi, Pjotr Degtjatrovi, Martin Allikveed, Kregor Zirki ja Daniel Zaitsevit.

Lõplik tõde sportlaste vormikõverast selgub siiski alles pärast esimest võistlusstarti. “Kui kergejõustiklaste suvine tippvorm kestab reeglina kaks kuud, siis ujujatel ainult kaks nädalat. Seetõttu on ujujad ka enne tiitlivõistlusi ettevaatlikud – treeningutel võib tunne hea olla, aga õige minek selgub alles võistluspäeval,” selgitas Aljand. Küll on aga mees kindel, et viiel-kuuel sportlasel on reaalne võimalus Olümpiamängude A-norm alistada.

Viimastel võistluseelsetel päevadel teevad koondislased vähemalt korra päevas veetunde hoidmiseks kergema treeningu ning taastuvad suurematest koormustest. Esimesed stardid on juba esmaspäeva hommikustes eelujumistes. “Tavapäraselt on sportlased füüsiliselt paremas hoos õhtusel ajal. Selleks, et hommikul stardid õnnestuks, tuleb lihtsalt päeva varem alustada. Kui kell kümme on start, tuleks juba kuuest ärgata,” ütles Aljand. Kui koondise kogenumate starte jälgib treener rahulikumalt, siis tähelepanelikum tuleb olla just noortega, kes on täiskasvanute tiitlivõistlustel esimest korda. “Tuleb olla tark ning teada, millal sportlasega üldse suhelda, millest rääkida ja kuidas tähelepanu võistlustelt kõrvale juhtida,” kinnitas Aljand.

Pikaraja ujumise 33. Euroopa meistrivõistlused algavad Londonis 16. mail ja kestavad täpselt nädal aega. Olümpiamängude normi täitmise aeg lõpeb 3. juulil.

 

EESTI KOONDIS EM-il:

Mehed

Andri Aedma (3 starti), Martti Aljand (2), Martin Allikvee (3), Pjotr Degtjarjov (2), Andrei Gussev (3), Silver Hein (3), Arkadi Kalinovski (3), Martin Liivamägi (5), Karl Johann Luht (3), Osvald Nitski (3), Filipp Provorkov (2), Ralf Tribuntsov (4), Endri Vinter (2), Daniel Zaitsev (3), Kregor Zirk (5)

Naised

Kertu Ly Alnek (1), Tess Grossmann (3), Maria Harutjunjan (2), Alina Kendzior (3), Karleen Kersa (2), Margaret Markvardt (4), Maria Romanjuk (3), Kätlin Sepp (3), Sigrid Sepp (2)