Fotograaf: Joosep Martinson

Kregor Zirk: medal juunioride EM-ilt pole võimatu

Eesti ujumise tulevikutäht Kregor Zirk käis maikuus oma esimestel täiskasvanute tiitlivõistlustel. Enda sõnul kogemusi hankimas, kõikvõimalikud rekordiparandused olid seejuures boonuseks. Hooaja põhieesmärk seisab aga alles ees – juuli alguses hüppab mees basseini Ungaris toimuval juunioride EM-il. Konkurentsis, kus medalivõit on eneseületuse korral tehtav. Tegime Kregoriga mõned nädalad enne tähtsat starti juttu senisest hooajast ja sellest, mis ees ootab.

Kuidas sa oma esimese aasta Inglismaal kokku võtaksid?

Esimene õppeaasta Inglismaal Plymouthi kolledžis on nüüdseks edukalt selja taga. Ehkki ma käisin siinse õppetöö ja treeningprogrammiga tutvumas ka varem, oli õppeaasta alguses väljakutse siiski suur. Inglismaale tulek oli kindlasti risk, kuid tundub, et see on end juba esimese aastaga õigustanud. Tippujujate treeningmahud on sedavõrd suured, et Eesti koolisüsteemi kõrvalt oleks olnud raske karjääris nii kiiresti järgmist arenguhüpet teha. Samuti oleks Tartus jäänud ainult unistuseks sellise tasemega treeningkaaslased nagu leedukas Rūta Meilutytė või britt Benjamin Proud. Sellised tegijad võimaldavad ka trennis rohkem pingutada ja võistlusmomenti kogeda – see viib edasi.

Oled varasemalt välja öelnud, et juuli alguses (6.-10. juuli) Ungaris toimuvad juunioride Euroopa meistrivõistlused on sinu selle hooaja peamine eesmärk. Kuidas ettevalmistus läinud on?

Kõige tähtsamate startideni on jäänud napid kolm nädalat, mis tähendab, et vaikselt tuleb hakata koormusi alla tooma. Järgmisel nädalal sõidan Hispaaniasse laagrisse, et ka vaimu enne võistlusi värskendada. Vormi kontrollisime eelmisel kuul Londonis toimunud täiskasvanute Euroopa pikaraja meistrivõistlustel. Ehkki ma selleks võistluseks eraldi ei valmistunud, õnnestus siiski saavutada kaks Eesti noorte rekordit, üks juunioride ja võistkondlikult Eesti täiskasvanute rekordid 4x100m ja 4x200m vabalt teateujumises. Peaeesmärk sellel võistlusel oli siiski tiitlivõistluste kogemus. Ma ei ole küll pabistaja tüüpi, kuid suurvõistluse melu on alati midagi erilist, mis nõuab harjumist.

Millise eesmärgi endale juunioride EM-il seadnud oled, kas medal on õhus? 

See on vaieldamatult minu hooaja tähtsaim start. Põhiala, millele ekstra keskendun, on sel korral 100m liblikat. Tähtsuselt teine ala on poole lühem distants ehk 50m liblikat. Medalitele ei tasu enne starti keskenduda – numbrid paberil ütlevad, et 100m liblikas olen Euroopa edetabelis viies. Medal ei olene paraku ainult minust, stardis on palju pretendente. Samas kui parandaksin umbes poole sekundi võrra isiklikku rekordit, ei ole miski võimatu. 

Kui palju sind lähiajal Eestis võistlemas näha saab?

Eesti meistrivõistlustel (17.-19. juuni) ma sel aastal ei stardi. Pärast juunioride EM-i olen kolm nädalat kodumaal ning selle aja jooksul tahaks teha kaasa mõne triatloni või avavee ujumise. Juuli lõpus käin korra Inglismaal, et teha kaasa klubi jaoks olulised Briti meistrivõistlused ning pärast seda on hooaeg ametlikult lõppenud ning saan veel kodus puhata.

Kas mõtled täna ka Olümpiamängudele – kas see on eraldi motivatsioon?

2020. aasta Tokyo peale mõtlen küll – seal võistelda ja olümpiakogemus saada on kindlasti minu eesmärk. Samas annan endale aru, et olen siis alles 21 aastane, mis tähendab, et 2024. aasta mängud võiks olla tulemuse tegemiseks õigem aeg. 

Kui palju jälgid seda, kes Eesti ujujatest lõpuks Rio’sse pääseb?

Loomulikult jälgin, sest olen sellega ka ise seotud. Veel mõnda aega tagasi olin kindel, et olümpiale sõidab Ralf Tribuntsov, aga mai lõpus õnnestus Martin Allikveel püstitada Leedu meistrivõistlustel 200m rinnuliujumises ulmeline Eesti rekord (2.12.80). Olümpiamängude normi täitmise aeg lõppeb ametlikult 3. juulil – siis on lõplikult selgus majas, kes Rio’sse sõidab. Eelnev on vaid spekulatsioon.

Kuidas oma vaba aega veedad, kui palju teistel spordialadel silma peal hoiad? Kas näiteks jalgpalli EM-i jälgid?

Jalgpall ei ole päris minu ala, aga EM-i üritan võimalusel siiski jälgida. Küll aga hoian rohkem silma peal näiteks autoralli maailmameistrivõistlustel ja Vormel-1 etappidel toimuval. Olen isegi mõelnud, et kunagi pärast ujujakarjääri võiks proovida kätt mõnel amatöörrallil autoroolis.